ZÁCPA U PSA – neviditelný nepřítel
Když má zvíře průjem, je hned tento problém viditelný.
Jakmile majitelé zří průjem začnou okamžitě jednat, nicméně zácpa není tak snadno zjistitelná. Mnohdy se na to přijde až když je zvířeti opravdu špatně. Jaká jsou největší rizika u zácpy? Co ji způsobuje? Jak jí co nejsnadněji předcházet? To vše se dozvíte v tomto článku.
Jak poznáme zácpu?
Zácpa je stav, kdy má zvíře sníženou frekvenci stolice nebo se nemůže vykálet. Zácpu poznáme tehdy, když pes zaujímá typický postoj pro vyprazdňování, ale ani po delší době neodchází trus. V mezi čase může pes tzv. „sáňkovat“, tře konečníkem o podlahu, aby napomohl vyprázdnění. Zácpa je i stav, kdy pejsek vyloučí pouze malé množství trusu. Tento trus bývá velmi suchý, tvrdý a může být potažen hlenem nebo i čerstvou krví. Mnohdy může být zácpa zaměněna i za průjem, jelikož tuhá zátka, která je velmi malá odchází spolu s nevstřebanou tekutinou.
Pokud je však zácpa déletrvající, může zvíře vykazovat apatii, zvrací, odmítá potravu a má bolesti v dutině břišní. Nadměrné tlačení a tlak na tlusté střevo může vést až k tvorbě perianální kýly, která se projevuje jako boule vedle konečníku.
Pes po operaci perianální kýly.
Příčiny zácpy
Zácpy mají nevýhodu v tom, že jejich spektrum je opravdu velmi široké. Od zácpy bez zjevné příčiny, rozšíření tlustého střeva (megakolon – popíšeme si v následujícím článku), přes zácpy, které jsou způsobené bolestivostí při kálení (zánět perianálních žláz), neschopnosti zaujmout defekační postoj (bolestivé zlomeniny, či bolesti zad) až k problémům, které vznikly přímo ve střevě (zhoršené funkce, nevhodná strava, paraziti).
Diagnostika zácpy
Cílem diagnostiky je zjistit co nejpřesněji příčinu zácpy. Nejprve se u veterináře udělá klinické vyšetření s důsledným rektálním vyšetřením. Pokud má ordinace RTG, tak se zobrazí celý trakt, aby bylo možné určit, jak moc je zácpa rozsáhlá, případně čím je střevo naplněno. Zácpa způsobená nadměrnou konzumací kostí je na RTG snímku velmi dobře vidět a je snadno rozpoznatelná.
Díky ultrazvuku zjistí veterinární lékař případně zvětšení prostaty. Zvětšená prostata se u psů neprojevuje jako problém s častým močením, nýbrž jako zácpa. Prostata otlačuje konečník a brání tak vyprázdnění.
Dále je vhodné i vyšetření krve, díky kterému zase odhalíme minerální dysbalanci, hormonální onemocnění či jiná onemocnění, při kterých je zácpa přidružený problém.
Léčba zácpy
Zácpu jde mnohdy řešit i v domácích podmínkách, například že zvolíme vyváženější stravu, podáme Precizní mikroby a dodáváme dostatečné množství tekutin, případně můžeme podat projímadlo Laktulózu.
Pokud však u pejska ani po této změně nedochází k odchodu stolice, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Léčba u veterinárního lékaře je zahájena rehydratací organismu, kdy je pacientovi nitrožilně podáno velké množství roztoku. Tento roztok by se postupně měl vstřebat do stolice a ta by měla z těla odejít. Pokud však ani po tomto nedojde k vyloučení stolice, přichází na řadu uspání a střevo je vyčištěno a stolice vyjmuta operativně.
Prevence
Jak jistě všichni víme, nejlepším lékem je prevence. Jak nejlépe zácpě předcházet?
Vyváženou a kvalitní stravou, stálým přísunem čisté vody a v neposlední řadě i dostatkem pohybu. Pokud máte doma gaučového povaleče, tak je u něj procento výskytu zácpy mnohonásobně vyšší. Vhodnými doplňky jsou například dýně a dýňová semínka, Canifelox olej, Precizní mikroby a dostatek vlákniny.
Pokud však váš pejsek již v minulosti nebo opakovaně zácpou trpěl, je třeba zvýšená pozornost. Měli byste konzultovat složení krmiva s veterinářem nebo odborníkem na výživu, a v neposlední řadě pokaždé stolici kontrolovat.